+48 604 336 184
cena regularna: 75,00 PLN
Dodaj stronę do ulubionych
/ 0

Preiss Zimmer

Typowy, alzacki gewürztraminer - wino o intensywnym aromacie róży i liczi, w ustach wytrawne, ale z delikatna, nieagresywną kwasowością. Smaki dojrzałych gruszek, melona i konfitury różanej.
Kraj:
Francja Francja
Kolor:
Białe
Rodzaj:
WytrawneWytrawne
Szczep:
Gewurztraminer
Alkohol:
13%
Pojemość:
0,75l

Region pochodzenia

Francja: Alzacja

Francja: Alzacja

Alzacja to chyba jedyny region winiarski systematycznie pojawiający się w… licealnych podręcznikach do historii. Jeśli nadal pamiętacie, że ten fragment doliny Renu był obiektem zażartych konfliktów niemiecko – francuskich trwających prawie stulecie, to znaczy, że uczyliście się solidnie. Jednak w Winformacja.pl uważamy, że nie ma co wojować, skoro jest tyle dobrego wina, zatem nie będziemy pisać o wojnie, lecz o winiarskich zaletach tego regionu.

Tak, jak Badenia ciągnie się długim paskiem winnic po zachodniej stronie Szwarcwaldu, tak Alzacja, prawie symetrycznie rozwija się po drugiej stronie Renu, na wschodnich zboczach Wogezów między Strasbourgiem a Miluzą. Geograficznie dzielona jest na Bas - Rhin (dolny Ren) na północy i Haut – Rhin (górny Ren) na południu.

Przytłaczająca większość win z Alzacji pochodzi z białych winogron, które stanowią tu około 90% nasadzeń. Króluje wśród nich riesling, a poczesne miejsca zajmują także pinot blanc, gewürztraminer (sława regionu) i pinot gris. Czerwienie reprezentuje pinot noir. Produkuje się z nich głównie wina spokojne, choć poza nimi powstają także musujące wytwarzane metodą tradycyjną (ta samą, która stosuje się w Szampanii). Ze względu na regulacje francuskie i międzynarodowe, nie można ich nazywać szampanami, stąd też stosuje się dla nich nazwę cremant d’Alsace. Tutejsze rieslingi i gewürztraminery są ogólnie rzecz biorąc słodsze i bardziej „obfite” w porównaniu z niemieckimi – w tym szczególnie dobrze widać wpływ klimatu na końcowy charakter wina.

Poza winami spokojnymi i musującymi, w Alzacji wytwarza się także deserowe. Uzyskuje się je głównie z winogron zbieranych po standardowym okresie zbiorów (tzw. późny zbiór, vendanges tardives ), lub z gron botrytyzowanych (analogicznie do win tokajskich).
Francja: Alzacja Francja: Alzacja Francja: Alzacja Francja: Alzacja

Warto także zobaczyć

Riesling Spätlese

Riesling Spätlese

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
Galil Cabernet Sauvignon

Galil Cabernet Sauvignon

Izrael
cena regularna: 79,00 PLN
Preiss Zimmer

Preiss Zimmer

Francja
cena regularna: 75,00 PLN
Poste Restante

Poste Restante

Hiszpania
cena regularna: 39,00 PLN
Riesling

Riesling

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
12 e mezzo Primitivo

12 e mezzo Primitivo

Włochy
cena regularna: 42,00 PLN

Dodaj komentarz:

Ocena:

Komentarze(0)Dodaj komentarz
Nie dodano żadnego komentarza
dotykamy natury