+48 604 336 184
/ 0

Lopez de Haro Reserva

Rioja Crianza z Hacienda Lopez de Haro dojrzewało przez 20 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. W nosie dojrzałe, delikatne i złożone aromaty ciemnych owoców, przypraw, trufli, gorzkiej czekolady i dębu. W ustach złożone, doskonale zrównoważone pomiędzy kwasowością czerwonych owoców a miękkością cynamonu i wanilii.
Kraj:
Włochy Włochy
Kolor:
Czerwone
Rodzaj:
WytrawneWytrawne
Szczep:
Tempranillo, Graciano
Alkohol:
13.5%
Pojemość:
0,75l

Region pochodzenia

Hiszpania: Rioja

Hiszpania: Rioja

Najstarsza i jedna z bardziej prestiżowych apelacji hiszpańskich słynąca z czerwonych win produkowanych z tempranillo, garnachy, mazuelo, graciano i maturany. Białe wina również tu powstają (odmiany: viura, malvasia rojana, garnacha blanca), jednak stanowią zdecydowaną mniejszość. Obok nich powstają także wina różowe. Tradycje winiarskie są tu bardzo długie, jednak przełomowym momentem była epidemia filoksery we Francji. Wówczas bordoscy winiarze, poszukując regionów wolnych od tej mszycy, zainteresowali się winnicami Rioji. Wraz z kapitałem przynieśli też swoje metody produkcji, wśród których królowała dębowa beczka.

Od ostatnich dekad XIX wieku symbolem rozpoznawczym Rioji stało się wino dojrzewane w beczce i to ten etap produkcji stał się kwestią dla winiarzy kluczową. Taki styl zdobył światowe uznanie. Jednak obecnie coraz częściej pojawiają się postulaty zmiany tego podejścia. Miałaby ona polegać na osłabieniu (niekoniecznie wyeliminowaniu) wpływu beczek na wino, by dopuścić do głosu więcej smaków i aromatów owocowych.

Obecnie czerwona Rioja jest na rozdrożu, między starszym, „beczkowym” stylem, a młodszym i owocowym. W pierwszym dominujące są aromaty typowe dla beczki – wanilia, orzech kokosowy, w dłużej leżakujących – skóra, tytoń, czarna, mocna herbata okraszone ciemnymi, suszonymi owocami. W drugim pojawia się dużo więcej aromatów i smaków czerwonych owoców z drugoplanowym dodatkiem dębowej, korzennej słodyczy. Mniej zróżnicowane są tutejsze wina białe. Wersje produkowane bez kontaktu z beczką są rześkie, cytrusowo – jabłkowo – morelowe, z kolei te, które z dębiną się zetknęły, mają więcej smaków owoców tropikalnych, miodu i masła. Różowe to kwasowe, orzeźwiające wina smakujące truskawkami, porzeczkami i wiśniami.

Dobrym kulinarnym towarzystwem czerwonych rioch są lżejsze potrawy mięsne z grilla czy makarony z mięsem. Ten wybór jest dobry w przypadku win mniej beczkowanych. Te, które mają dłuższy kontakt z beczką warto łączyć z jagnięciną, wołowiną czy wieprzowiną z grilla lub w ciężkich sosach (np. grzybowym). Rosé dobrze sprawdzi się przy przekąskach mięsnych i serowych, zaś białe przy krewetkach i chudych rybach, lub (jeśli dojrzewało w dębinie) – tłustszych rybach albo kurczaku.
Hiszpania: Rioja Hiszpania: Rioja Hiszpania: Rioja Hiszpania: Rioja

Warto także zobaczyć

Riesling Spätlese

Riesling Spätlese

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!

Dodaj komentarz:

Ocena:

Komentarze(0)Dodaj komentarz
Nie dodano żadnego komentarza
dotykamy natury