+48 604 336 184
cena regularna: 76,00 PLN
Dodaj stronę do ulubionych
/ 0

Bardos Romantica

W nosie intensywny, złożony aromat dojrzałych owoców, dżemu z ciemnych owoców, nuty tytoniowe i skórzane. W ustach pełne, z solidnym ciałem i zauważalną świeżością. W smaku gładkie, eleganckie, uzupełnione łagodnymi taninami i przyjemnym finiszem.
Kraj:
Hiszpania Hiszpania
Kolor:
Czerwone
Rodzaj:
WytrawneWytrawne
Szczep:
Tempranillo
Alkohol:
14%
Pojemość:
0,75l

Region pochodzenia

Hiszpania: Ribera del Duero

Hiszpania: Ribera del Duero

Ribera del Duero to region ulokowany w górnym biegu rzeki Duero (czy też Douro, jak nazywają ja Portugalczycy), na północ od Madrytu i na zachód od Rioji, apelacji, za której konkurenta Ribera jest niekiedy uznawana. Rywalizacja ta jest zresztą dość świeżej daty, ponieważ w czasie, gdy francuscy przedsiębiorcy budowali renomę Rioji, nad Duero mało kto myślał o uprawie winogron.

Cały region powstał dopiero na przełomie lat 1970. – 80., zaś status apelacji uzyskał w 1982. W stosunkowo krótkim czasie stał się jednak niezwykle znaczący w całym hiszpańskim winiarstwie. Dokonało się to dzięki udanemu „wstrzeleniu” się w modę na mocno beczkowane, intensywne i wręcz gęste wina czerwone. W niektórych przypadkach mogą być one znakomite, często jednak (zwłaszcza w tańszych wersjach) są trochę karykaturalne, jeśli chodzi o stężenie dębowego ekstraktu. Jednak, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z arcydziełem, czy szmirą, zawsze są to wina stosunkowo drogie w porównaniu do swojej kategorii jakościowej. Te wysokie ceny wynikają z klimatu. Ribera del Duero położona jest stosunkowo wysoko (winnice rosną na poziomie 750 – 910 m. n. p. m.), co sprawia, że, podobnie jak w Polsce, w maju można spodziewać się przymrozków. Wysokość plonów co roku jest zatem trudna do przewidzenia, co przekłada się na wyższe ceny owoców w skupie.

W Ribera del Duero podstawowym szczepem jest tempranillo (nazywane tutaj tinto fino). Poza nim uprawia się cabernet sauvignon, merlot, malbec i garnachę, oraz jedną odmianę białą – albillo. Wina są intensywne w barwie i aromatach. Mocna struktura, smaki wiśni, lukrecji, tytoniu, skóry, słodkich przypraw. Przed podaniem do picia warto je przewietrzyć, bo lane bezpośrednio z butelki mogą być trudne w piciu. Potrzebują bardzo konkretnego kulinarnego towarzystwa. Pieczone i grillowane czerwone mięso czy gulasz mogą sprostać temu winu. Kurczaki niech się schowają.
Hiszpania: Ribera del Duero Hiszpania: Ribera del Duero Hiszpania: Ribera del Duero Hiszpania: Ribera del Duero

Warto także zobaczyć

Riesling Spätlese

Riesling Spätlese

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
Riesling

Riesling

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
Galil Mountain Shiraz

Galil Mountain Shiraz

Izrael
cena regularna: 79,00 PLN
Spätburgunder

Spätburgunder

Niemcy
cena regularna: 48,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
UNO PIU UNO

UNO PIU UNO

Włochy
cena regularna: 57,00 PLN
Niebawem kolejna dostawa!
Poste Restante

Poste Restante

Hiszpania
cena regularna: 39,00 PLN

Dodaj komentarz:

Ocena:

Komentarze(0)Dodaj komentarz
Nie dodano żadnego komentarza
dotykamy natury